Martin Markovič & Tomáš Brokl:
 

 

Pepíci.

 

   Určitě jste se již někdy setkali s označením pepíci nebo pepici. Co to však znamená? A co vlastně pepíci dělají?, čím se zabývají?

   Pepík (nejčastější české jméno!) je zdrobnělá podoba jména Josef. Vzniklo z italské verze jména Giuseppe ? zdrobněle Seppe ? zkomoleně Beppe ? přejato do češtiny i jiných jazyků jako Pepa ? Pepík. Podle internetového Moravsko -  českého slovníku (www.vegateam.cz/slovnik) znamená slovo „Pepík“ Čech z Čech, případně jsou to Pražáci. Význam tohoto slova nikoli coby vlastního jména je nejednotný, a proto jsme se to pro vás  rozhodli s panem Tomášem Broklem vypátrat. Vydali jsme se i do samotného centra pepíků.

1. V Polsku: Pepik = obyvatel Česka, Poláci říkají „pepiki“ všem Čechům z celého Česka (pol. Czechy, něm. Tschechien nebo die Tschechei), tedy i Moravanům a českým Slezanům. Jak si Polák představuje Čechy? – Mírně obtloustlý, pupkatý chlap s pivem (české pivo, něm. böhmisches Bier), pro představu asi jako pivař ve znaku  opavského Zlatovaru nebo jako Ladovy ilustrace Švejka. (Viz obrázek Josefa Švejka.) V  jihopolském městečku Bojanovo se dokonce vaří pivo s názvem Szwejk. Na Slovensku je představa podobná. Pepíci sú Česi, mají bříško a v ruce drží pohár (půllitr). "Pepiki mają  dobre knedle (Pepíci mají dobré (české) knedlíky, něm. böhmische Knödel)," říká se v Polsku. A Česko (pol. Czechy) je Pepikolandia.


       

 

Vlajka Pepíkolandie:

 

 

2. Moravané říkají pepíci Čechům z Čech (pol. Bohemia, něm. Böhmen) (viz Moravsko – český slovník, www.vegateam.cz/slovnik)

3. Češi z Čech říkají pepíci Pražákům.

4. Pražané říkají pepíci Žižkovákům. (žižkovskej pepík) Jde však o typové označení. Souhrnně platí, že pepíkem je označován obyvatel těch starých čtvrtí, které jsou nebo v minulosti byly takzvaně dělnické, vyznačující se relativní chudobou a svérázným světem zdejších hospod. Pepík tak nemusí být nutně ze Žižkova (něm. Žižkow, Veitsberg), nýbrž i z Karlína (něm. Karolinenthal),  Holešovic (něm. Holeschowitz), Smíchova (něm. Smichow), Libně (něm. Lieben) či Vysočan (něm. Wisotschan), nikoli však například z Dejvic (něm. Dewitz), Střešovic (něm. Streschowitz), Starého Města (něm. Altstadt) nebo Krče (něm. Reuth). Svojí spjatostí s hospodami se tak pražské pojetí pepíků blíží zpět k polskému.
 

Proto se také se vydejte do centra pepíků – na pražský Žižkov (Praha 3). Protože na Žižkově chutná pivo nejlépe.
 

P. S. 1


Máte u vás hostinci také svého pepíka (štamgasta, opilca)?
 

P. S. 2

Ako sa dostať do prestížneho klubu Pepíkov

Žižkovskej pepík

 

P. S. 3

Pepíci - diskuse